ایلیا ابرقویی

ایلیا و طبیعت

کاشت نرگس/Narcissus

از قبل رفته بودیم نمایشگاه گل و گیاه پیاز گل نرگس و سنبل و لاله خریدم بعد گلدونم که خالی شد منتظر شدم به ایلیا گفتم هر موقع دوست داشتیم میتونیم یه گل بکاریم گفت بزار یه کارتون دورا ببینم بعد که نذاشت تا آخر تموم بشه اومد کمکم خاک و پیاز گل و گلدون رو آوردیم بعد ایلیا با بیلچه اش خاک ریخت توی گلدون بعد پیاز نرگس رو گذاشتیم بعد دوباره ایلیا خاک ریخت بعد آب دادیم و تو تراس گذاشتیم . ایلیا یک روز در میون بهش آب میداد تا اینکه امروز یه کوچولو گیاه سبزش دیده شد ایلیا مدام میپرسه پس کی گل نارسیسمون در میاد .  

Bean/کاشت لوبیا

کتاب داستان جک و لوبیای سحر آمیز و چند روزِ برای میخونم که وقتی لوبیا رو دیدم گفتم  ایلیا دوست داری یه لوبیا بکاریم بامره میگه اون بالاش غولم داره گفتم نه مامان اون برای قصه هاست گفت خوب وقتی در اومد من خودم با کاغذ براش درست میکنم .

با هم دوتا لوبیا قرمز دو تا لوبیا سفید و دو تا لوبیا چیتی رو تو یه ظرف خیس کردیم بعد که سه روز جوانه زد به ایلیا جوانه رو نشون دادم بعد با هم توی یه گلدون قشنگ کاشتیم . هر دقیقه چک میکنه میگه : آخه  لوبیا ها ی  مجیک جک صبح در اومده بود فکر کنم برای ما مجیک نیست که در نیومده  .

کاشت سبزی/Plant and Grow

از این باکس های آماده که برای کودکانه برای ایلیا گرفتم که روش نوشته بود باغبون کوچولو دو تا گلدون کوچک و یه بیلچه کوچک و مقداری خاک  و بذرسبزی و سه تا دانه ذرت  یه دستور عمل هم روش بود .

که اول ته گلدون رو سوراخ کردیم که آب اضافی خارج بشه  و بعد یه سری پوکه ریختیم ته گلدون بعد دو سوم گلدون و خاک ریختیم و بعد بذرهای سبزی و ریختیم و با انگشت ایلیا فشار داد و کمی روی بذرها خاک ریختیم و ایلیا دوباره فشار داد بعد با اسپری آبیاری کردیم و در آخر روی آن را محافظ غذا کشیدیم که بذرها زود تر سبز شوند . بعد دومین گلدون رو برداشتیم کارهای قبل و تکرار کردیم و در آخر سه تا سوراخ کردیم و هر دانه را توی یک سوراخ انداختیم روی دانه ها را خاک ریختیم و بعد آب دادیم و روی این گلدون رو هم محافظ کشیدیم . البته بعد روی محافظ را چند سوراخ ریز کردیم که هوا به خاک برسد .

تا یک هفته روزی دوبار ایلیا با اسپری به گلدونها آب میدادتا جوانه ها رو دیدیم تو این یک هفته فکر کنم من ده بار محافظ روی گلدونها رو عوض کردم آخه ایلیا اگر نبودم محافظ رو بر میداشت تا خوب آب بده . وقتی جوانه ها بیرون اومدند گلدونها رو جایی گذاشتیم که نورش خوب باشه از روز کاشت ۱۵ روز که گذشت ریحون ها ۴ سانتیمتر بالا اومدند و چهار تا برگ داشتند و دانه های ذرت کج و ماوج بالا اومدند ولی بعد ۲۰ روز دیگه رشدی نداشتند رو به خشکی سیر میکردن البته برای ایلیا چند دفعه نون و پنیر و سبزی که خودش کاشته بود و آماده کردم خورد .

من از کلاسهای زبان ایلیا واقعاََ راضی هستم چون خیلی مباحث جدید داره که من به نوبه خودم از اونها هیچ سر رشته ایی ندارم نا گفته نمونه برای خودم هم مفیده .  

بن سای/Bonsai

با ایلیا و مامانا رفتیم پنجمین نمایشگاه گل و گیاه که بیشتر به گلهای فصلی معروف بود .

ایلیا بر عکس دوره قبل با اشتیاق عکس مینداخت اتفاقا خودش به من پیشنهاد میداد که میشه اینجا وایسم از من عکس بگیری یا میگفت:من میخوام بشینم عکس بندازی منم اصلاََ کاری نداشتم میخواد وایسه یا بشینه دوست داشتم هر طور که راحته باشه. من واقعاََ از ایده هاشون خوشم اومد این دوبار آخر که رفتیم برای بچه ها هم وسایل آورده بودن یا مادرها می تونستند ایده بگیرند . یه بوته های کوچیک شمشاد مینیاتوری رو گذاشته بودن من توی کلاسهای آموزش نگهداری گلهای بهاری دیده بودم به بچه ها نگهداری بن سای بدلی یاد میدن فکر کردم چه خوبه که ما هم یه بن سای بدلی برای ایلیا بگیریم که ایلیا همش برگهای بن سایش را اسپری کند و از اون نگهداری کنه این گلدان رو زیر سر گذاشتم که فردا که روزِ فروشه بیام بگیرم . 

از پوست درخت یه کلبه های کوچیکه چوبی با مزه درست کرده بودن که خیلی نمکی به نظر میامد ایلیا خیلی با دقت نگاه کرد گفت:مامی ببین یه حیاط کوچیکم داره من تازه به باغچه ایی که به خونه چسبیده بود توش یه کاکتوس کاشته بودن افتاد ایلیا دست زد به کاکتوسه گفت این و میشه ببریم تو جنگل حیوانهامون بزاریم گفتم اگه دوسش داری بله که میشه گفت آره من یه عالمه دوسش دارم .  روز بعد که با مامانی رفتم براش گرفتیم آخه فقط روز آخر فروش دارن و این جوری شد که یه کاکتوس به گلدونهای ما اضافه شد.

ما الان برای ایلیا چند نوع کاکتوس داریم و یک بن سای بدلی و چند تا گلدان شمعدانی توی تراس که آبیاری همه را ایلیا انجام میده .