ایلیا ابرقویی

دانستنیها

خواندن و نوشتن

طبــق عادت همیشه تو نت دنبال کار جدید و منـحصر به فــرد میگشتم که با یه مطلب قشنگ روبرو شدم آمــوزش و یادگیری خواندن و طرز آموزش صحیح آموزش

آموزش و یادگیری خواندن در آموزش نوشتن تقدم دارد بچه ها ابتدا مهارت های شنیدن و گفتن را می آموزد و سپس خواندن آغاز میشود و در نهایت به نوشتن ادامه میدهند .

وجود کتابهای مناسب داستانی ، ورق و دفتر نقاشی ، مدادهای رنگی و لوازم نقاشی و کاردستی و اسباب بازی های ساده و … در کنار جو روانی سالم ناشی از دادن آزادی عمل نسبی به فرزندان . 

توجه به نیازها و علایق کودکان می توان فضای لازم برای بروز استعدادها و یادگیری و کسب توانایی جدید و در نهایت رشد کودک را فراهم می آورد .

لازم نیست هر روز یک مطلب جدید بیاموزد بعضی از روزها را با تمرین های مناسب سپری کنید .

بچه ها با کمک کردن در انجام کارهای روزمره خانه ، در حال یادگیری و مسئولیت پذیری هستند . اعتماد به نفس آنها قویتر خواهد شد و مستقل تر عمل خواهند کرد و احساس می کنند که بخش مهمی از خانه هستند . ما می توانیم یک یا دو کار  ساده را انتخاب کنیم و به آنها یه برنامه با صرف ناهار و شام و عصرانه و خواب و به اضافه اون چند تا کار که مد نظرمون هستند که را اطلاع دهیم یا توی دفتر روزانه یادداشت کنیم که هر زمان که خواستن برنامه روزانه شان را برایشان بخوانیم و تعداد کارهایی که انجام داده اند را تیک بزنیم که آنها بدانند می توانند مثل ما برنامه روزمره داشته باشن که طبق برنامه روز را پشت سر بزارن . البته تعداد وظایف را متناسب با سن بچه ها باید در نظر بگیریم .   

 

کتاب/Book

از کتاب دوستی مفید تر و بی زیان تر نیست که همیشه در دسترس باشد . حرفهایش را نه با زبان بلکه با واژه های بی نظیر میگوید . مثل روشنایی چشم هایی که به سمت آفتابگردان های عاشق می نگرد . مثل پرندگانی که ترنم بهار را حفظ میخوانند حرفهایش را می گویند  . نه قهر میکند نه رو بر می گرداند آنچه او می داند و می بخشد مهربانی است و دوستی .

این نه تنها برای امروز کودک مفید است بلکه روی شخصیت آینده وی نیز تاثیر مثبت دارد .

هر وقت کودک تقاضا گوش دادن به کتابخوانی را داشت برای او کتاب بخوانیم لزوما نیازی نیست که کتاب را برای کودک از روی آن بخوانیم بلکه می توان داستان آن را با توجه به تصاویر بیان کنیم یک قصه گوی خوب نباید تمام حوادث را به عبارتی صریح و روشن بیان کند بلکه بهتر است به اشاره از آن بگذرد تا کودک مجال تفکر و تخیل پیدا کند که این خود برای کودک نشاط آور است . بازگویی قصه های شنیده شده به وسیله کودک یا ما فایده های بسیاری دارد . زیرا علاوه بر پرورش قدرت حافظه تمرین مناسبی برای تقویت قدرت بیان بچه ها نیز هست . رفتار به ویژه چهره ما کمک بسیار موثری به برداشت مفاهیم کتاب میکند . کودک ضمن اینکه به کلمه هایی که به تصاویر داستان جان می بخشد توجه دارد در تمام مدت به اخم و لبخند و ترس و سایر عواطف نیز چشم می دوزد .

همراهی ما به کودک کمک میکند که به تدریج مهارتهای فردی خود را گسترش بدهد و تکامل بخشد .

کاهو / Lettuce

کاهو یکی از قدیمی ترین سبزیجات دنیاست که منشاء آن در هندوستان وآسیای مرکزی می باشد و دارای طبیعتی سرد است از این رو برای رفع یبوست و صفرا مفید است . سردرد و سرفه و دردهای معده را از بین میبرد .

کـاهو گیاهی یکساله دارای یک ماده شیمیایی به نام لاکتـوسیــن است . البته اگر زیاد مصرف گردد موجـب سـستی در بدن میشود . کاهـو دارای آهن فراوان است و بینایی را تقویت می کند و خون را صاف و تمیز میکند . کاهو ضد تورم است و ورم غدد لنفاوی را بر طرف میکند .

چرا باید بخوابیم ؟؟؟

بدن ما مانند هر ماشین نیاز به استراحت دارد . خواب در ما نیروی تازه ایی برای زندگی پدید می آورد . خواب کافی همراه رژیم غذایی خوب به ما اجازه می دهد که سرزنده شویم و فعالیت بدنی و ذهنی خود را از سر بگیریم .

کسی نمی تواند به طور دقیق به ما بازگو کند که هنگام خواب به ما چه میگذرد . فقط تا امروز معلوم شده که در مغز ما منطقه خاصی وجود دارد وقتی ما زیاد کار میکنیم مقدار کلسیم وارد خون میشود و این منطقه را تحریک میکند و ما به خواب می رویم .

بستنی برای کودکان مفید است؟؟؟؟

بستنی به دلیل لاکتوزی که دارد در دستگاه گوارش راحت تر تجزیه شده و از شیر بسیار سبک تر است . بستنی باعث آزاد شدن سروتونین در مغز میشود که این ماده تاثیر خوبی بر احساسات فرد میگذارد و از افسردگی جلوگیری می کند اما نباید بیش از حد بستنی مصرف کرد زیرا مصرف زیاد آن در کودکان باعث بالا رفتن قند خون شده ودیابت را به دنبال خواهد کشید .

چرا چیپس و پفک خوب نیست؟؟

از نظر من چیپس بدترین میان وعده است . چرا که در روغن سرخ میشود و مشخص نیست که از نوع روغن مرغوبی برای تهیه آن استفاده شده یا نه!!! و صـرف اینکه سرخ کردنی است خود باعث دیـر هضم شدن آن می شود . همچنین نـمک زیادی که در تهیه ان بکار رفته و حرارت بسیار بالایی که برای تـهیه چیپس استفاده میشود همگی باعث فساد و تخریب ترکیبات روغن میشود .

البته امروزه به خاطر بسته بندی های خوراکی ها که هوایی در بسته باقی نمی ماند مسئله اکسیداسیون روغن به شدت قبل نیست اما به هر حال هموزم مضرات زیادی دارد .

پفک به خاطر افزودنیها ونمکی که دارد چاق کننده است و علاوه بر آن بخاطر پودر پنیری که به آن اضافه می شود و بسیار پر کالری است و مسئله رنگ را نیز نباید فراموش کنیم که ممکن است برای بچه ها آلرژی زا هم باشد . 

چرا آب دریا آبی است؟؟؟؟؟

این پنداری نادرست و عامیانه است که آب دریاها و اقیانوسها را به خاطر انعکاس آسمان آبی بدانیم علت اصلی رنگ آبی اقیانوس این است که خود آب یک ماده شیمیایی آبی رنگ است . با اینکه مقدار کم حجم آب به چشم انسان بی درنگ به نظر می رسد . اما آب خالص به رنگ آبی بسیار روشن است و هرگاه عمق آب مشاهده شود بیشتر رنگ آبی به چشم ما میخورد .

مه چست؟؟؟

مه ابری است که با زمین تماس دارد ابری که در بالای جو است با ابـری که پایین آمده که نزدیک زمین است هیچ تـفاوتی ندارد .ابری که نزدیک زمین است مه نامیده میشود . در پاییز این گونه مه ها زیاد دیده می شود . به طور کلی مه هایی که به فراز شهرها پدید می آیند از مه روستاها ضخیم تر هستند زیرا هوای شهر پر از غبار و دوده است . این ذرات با آب موجود در هوا در هم می آمیزند و لایه های ضخیم تری را تشکیل می دهند .

دلیل آنکه چرا غالبآ مه به نظر ما غلیظ تر از ابر می آید این است که قطره های آب در مه بسیار کوچکتر هستند . قطره های ریزتر بیشتر ی توانند نور را جذب کنند تا قطره های درشت تری که در ابرها وجود دارند و از این رو ه از ابر انبوه تر و غلیظ تر به نظر ما میرسد .